Jak se naučit MLUVIT?

Jak se naučit MLUVIT? Pár tipů a triků.

Učíte se anglicky už rok…dva roky…pět let…deset let. Ale pořád neumíte mluvit. Co s tím?

Začneme tím, že většina z Vás anglicky ve skutečnosti mluví. Psychologové říkají, že průměrný člověk potřebuje asi 3 měsíce na to, aby pochopil, že něco opravdu umí. Prostě potřebujete přesvědčit svůj mozek, že jste se anglicky už naučili.

A jak na to?

Rada číslo jedna: zkuste to! Mluvte! Představte si, že před Vámi sedí Váš imaginární anglický přítel. Řekněte mu, co Vás dneska ráno namíchlo. Že ten politik, co vystupoval dneska ráno v televizi, je úplně pitomý, a že ve skutečnosti je to celé úplně jinak, a že Vy si myslíte…
ano, pravděpodobně se co chvilka zaseknete na nějakém slovíčku. Nevadí! V prvním kroku to slovíčko prostě vynechte. Nebo,  pokud je pro Vaše vyprávění důležité, tak se podívejte do slovníku.
To je první krok. Pravděpodobně vám to moc nepůjde a budete frustrovaní, ale to je jen začátek.
Druhý krok: a teď to zkuste celé imaginárnímu příteli povyprávět celé znovu. Uvidíte, že Vám to půjde značně lépe a navíc si uvědomíte řadu chyb, kterých jste se u prvního pokusu dopustili a opravíte je.
Třetí krok: a ještě jednou! A teď se pravděpodobně dostaví ucelený, rychlý, gramaticky alespoň poměrně správný projev. No vidíte! Dokázali jste to!!!

Rada číslo dva: vezměte si text. Jakýkoli! Kousek oblíbeného románu, novinový článek, pro pokročilé vtip. Text ideálně spíše popisný, ne dějový a ideálně rozsah ne větší než jedna strana. Přečtěte si ho a zkuste ho převyprávět. Co nejpodrobněji. Zkuste říct VŠE, co v textu bylo, ideálně tak, aby Váš projev byl delší než samotný text.
Jak se to dá? Jednoduše. Vezmeme si třeba větu: na ulici stála paní v bílých šatech. Jak jí můžeme převyprávět? Tedy, píše se tam o nějaké paní. Ta paní v tom textu stojí na ulici. A je hezky oblečená, má na sobě šaty. Ty šaty jsou bílé. Nejenže jste právě vytvořili 4 souvislé věty, ale navíc jste každé některá klíčová slova (např. šaty) zopakovali dvakrát po sobě, co výrazně pomáhá při osvojování nových slov.
Zkuste text také okomentovat, přidat vlastní názor, zkritizovat autora. Důležité je uvědomit si, že vše, co jste přečetli, umíte taky ŘÍCT.

Popřemýšlejte nad tím, co už umíte. Ideálně si vezměte papír a napište si to.
Malá ukázka, schválně na téma „čeština pro cizince“, aby jí porozuměl každý.
Představíme si imaginárního cizince X, který se učí česky podle učebnice New Czech Step by Step. Učebnice má 20 lekcí s cílovou úrovní A2 a náš cizinec si z ní osvojil první 2 (slovy DVĚ) lekce, nic víc – u standardního klienta to zabere cca 8 hodin po 45 min. Na co mu to stačí? Třeba na takovýto monolog:
Dobrý den! Jmenuju se Tom a jsem z Anglie, z Londýna: jsem Čech, nejsem Angličan. Jsem student. Jsem chudý, ale zdravý a veselý. To je moje přítelkyně. Je taky z Anglie jako já. Není studentka, je doktorka. Je mladá a hezká. Je moc fajn!
Moje maminka…
Můj tatínek….
Jeho kolegyně…
Váš prezident…
Můj pes…
Anglie je velká a krásná, ale Česká republika je taky moc krásná. Anglie je drahá a Česká republika je levná. Například taxík stojí tady 100 korun a tam stojí, bohužel, 20 liber. Jídlo v restauraci je tady levné – dobré jídlo stojí 200 korun. Knedlíky stojí jenom 70 korun. Knedlíky jsou super! Také ovoce je moc levné: jablko stojí….
Monolog by se dal docela natáhnout. Zkuste si to! Vezměte si základní fráze + asi 24 základních přídavných jmen + cca 10 slov na téma „členové rodiny“ a dejte si za cíl mít desetiminutový monolog, třeba  anglicky. Zlepšíte si tím tempo, zautomatizujete si slovní zásobu a hlavně pochopíte, že NĚCO už umíte říct. Byť s jazykem jenom začínáte.

Uvědomte si kombinace! Zase příklad z Češtiny pro cizince: ve druhé lekci jste probrali přídavná jména. Ve čtvrté odpověď na otázku „jak můžete jet?“ (téma dopravní prostředky). Uvědomte si, že nyní umíte říct také, jaká doprava je ve Vašem městě dobrá, špatná, levná, drahá…můžete si zafilozofovat o tom, že například je smutné, že ve vašem městě nemůžete jezdit metrem a můžete také vysvětlit, že je to proto, že vaše město je malé a lidé v něm chudí. Můžete také konstatovat, že ve vašem městě je populární jezdit autem, protože taxík je drahý a tramvaje jsou špatné…není to asi moc intelektuální, nicméně na 4 lekce docela slušný výkon, co říkáte?

Zahrajte si hru „activity“. Vezměte si slovo a donuťte se ho vysvětlit! Pomůže Vám to oprostit se od slov a odnaučit se zasekávat se na slovíčku. Samozřejmě, cílem je zvládnout jazyk tak, aby nám slovíčka chyběla co nejméně, ovšem pokud si nevzpomenete na „spolužáka“, „kamarád ze školy“ Vás v běžné situaci docela zachrání. Váš „manžel“ může být v případě nutnosti váš „partner“, místo do „autoškoly“ se můžete jít prostě „učit řídit“. Celá řada nepříjemných situací se dá shrnout do chytrého mezinárodního slova „problémy“ a v případě nutnosti si můžete propůjčit jedno krásné elegantní řešení, typické pro ruštinu. Rus Vám často místo „podej mi louskáček“ řekne „podej mi, čím se loupou ořechy“, místo „umyj to prkýnko“ „umyj to, na čem se krájí“…a to už jsou hned výrazně lehčí slovíčka.

 

Dejte si cíl: teď budu mluvit 30 minut anglicky. O čem? To je jedno. Když nevíte, vraťte se na začátek. Ještě jste nepopsal babičku, její kamarádku…psa té kamarádky…psa, se kterým si hraje ten pes…ten park, ve kterém si v centru hrají…centrum…vaše město…prostě mluvte, mluvte a mluvte….

Zapsat se na hodinu